Obsah

Zebra se za Tebe nerozhlédne – preventivní projekt pro malé školáky ve Velkých Albrechticích

I do Moravskoslezského kraje za dětmi opět zamířila „Zebra.“ Zahájení nového školního roku 2020/2021 je díky epidemii koronaviru odlišné také tím, že děti se do škol vrací po zhruba půl roce. Víc než kdy jindy je proto zapotřebí opakovat, připomínat pravidla bezpečné cesty do školy. Moravskoslezští preventisté malým školákům i jejich rodičům připomínali, jak zdolat první cesty do školy co nejbezpečněji.

Preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ pokračovala druhého září též na Novojičínsku, tentokrát u ZŠ ve Velkých Albrechticích. Děti získaly rozličné výukové materiály projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne, i reflexní materiály, které mohou při snížené viditelnosti hrát zásadní roli.

Také školáky ve Velkých Albrechticích často doprovázeli při druhé zářijové cestě rodiče či blízcí, a tak si zásady bezpečné chůze po silnicích zopakovali společně. Zejména u nejmladších žáků je vhodné zopakovat rodičům doporučení vyzkoušení bezpečné trasy do i ze školy, nazkoušení přecházení vozovky na bezpečném místě. Dětem preventisté znovu připomněli, aby k přecházení silnice zvolily přechody pro chodce (jsou-li v místě k dispozici), na silnice pak vstupovaly po řádném rozhlédnutí (zásada vlevo – vpravo – vlevo) a v době, kdy vozidlo zastaví či žádné není v dohledu (nepřijíždí). Pakliže jsou děti dopravovány ke škole v automobilu, aby vystupovaly z vozu na chodník či krajnici, nikoliv do vozovky. Preventisté připomínali, aby děti ani při hře či spěchu nepřebíhaly silnici bez rozmyslu, bez rozhlédnutí. Na problematiku bezpečného pohybu dětí na komunikacích ostatně pamatuje i příběh z knihy Policejních pohádek „Proč cesta není hřiště,“ kterou preventisté v Moravskoslezském kraji využívají při dopravní výuce.

Malí školáci se s preventisty mohou setkat zejména u škol po celý první školní týden. Projekt byl zahájen 1. září 2020 zejména u škol, například v Ostravě, Opavě či Bruntále. Nicméně projekt Zebra se za Tebe nerozhlédne bude pokračovat i v dalších zářijových týdnech semináři k bezpečnému pohybu v silničním provozu. K projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne dále viz  https://www.policie.cz/clanek/zebra-se-predstavuje-v-novem-kabatu.aspxhttps://www.policie.cz/clanek/bezpecny-navrat-do-skolnich-lavic.aspx.

mjr. Mgr. Gabriela Pokorná, vrchní komisař

ZebraZebra 1Zebra 2Zebra 3

Poznáváme spolu

Akce byla zaměřená na setkání žáků 9 malotřídních škol za účelem společného poznávání přírody v našem kraji, poznávání přírody v okolí Slatiny, s cílem rozvíjet sociální vazby mezi žáky a podporovat jejich komunikaci bez podpory sociálních sítí. celý text