Aktuality ŠD

Masopust

V první polovině února jsme se ve školní družině věnovali projektu „MASOPUST“. V průběhu čtrnácti dnů se děti seznámily s historií svátku, s názvy masopustních dnů a lidových masopustních masek, se zvyky našich předků. Děti si vyrobily papírové masky, „upekly“ masopustní koláče, seznámily se s tradicemi zabijačky, pochování basy a s tradicí starých řemesel. Vytvořily z papíru hudební nástroje, jitrnice a jelita, naučily se básničky a říkadla, které doprovodily na rytmické hudební nástroje. Společně jsme si zahráli veselé hry s masopustní tématikou a společně vyrobili plakát masopustu, který jsme spolu ostatními výrobky vystavili na chodbě školy. Masopustní období jsme zakončili průvodem masek po vesnici.

MasopustMasopustMasopustMasopust

Leden ve školní družině

Šestého ledna jsme si připomněli svátek Tří králů. Děti se seznámily s legendou, zvyky, s tradicí tříkrálových obchůzek, s pranostikami, přečetli jsme si příběhy a básničky, poslechli známou koledu a v pracovních činnostech vyrobili Kašpara, Melichara a Baltazara. Při vycházkách do okolí školy jsme pozorovali změny v přírodě, počasí, ptáčky u krmítka, na školní zahradě si děti hrály na sněhu, koulovaly se a stavěly sněhuláka. Bobovat jsme chodili na kopeček u fotbalového hřiště. Z papíru jsme vystřihovali a skládali sněhuláky, vločky, ptáčky u krmítka. Povídali jsme si, jak se staráme o ptáčky v zimě, jak se v zimě oblékáme, děti poznávaly podle obrázků zimní sporty a věnovali jsme se také bezpečnosti při zimních sportech a hrách.

Leden v ŠDLeden v ŠDLeden v ŠDLeden v ŠD

Těšíme se na Vánoce

Dne 10. 12. 2020 proběhl ve školní družině další projektový den, tentokrát pod názvem „Těšíme se na Vánoce“. Na úvod se děti seznámily s tradicemi, zvyky a symboly Vánoc. Povídali jsme si, jak slavíme tyto svátky v rodině, přečetli vánoční příběh o Ježíškovi, děti recitovaly básničky a říkadla o zimě a vánocích, společně jsme si prohlíželi obrázky k tématu. V kruhu na koberci si děti zahrály smyslové hry a poté se přesunuly ke stolečkům, kde ve věkově smíšených družstvech plnily úkoly se zimní a vánoční tématikou. Výtvarnou dílničku připravila paní z firmy OPTYS. Pod jejím vedením si děti vyrobily dva krásné dárečky pro své blízké. Spoluprací v každém družstvu pak děti vyrobily krásné zimní dekorace, které ozdobily chodbu naší školy. Na závěr vánočního odpoledne čekalo na děti vyhodnocení soutěže družstev, rozdání odměn a za  zvuku známých českých koled i vánoční občerstvení.

Hrátky s čertem

V pátek 4. 12. 2020 se ve školní družině uskutečnil projektový den s názvem „Hrátky s čertem“  Na úvod jsme si s dětmi společnou četbou, vyprávěním a prohlížením obrázků připomněli tradice a zvyky svátku sv. Mikuláše. Děti dále soutěžily v čertích družstvech ve skládání puzzle, v hodu polenem pod kotel, házely kostkami, malovaly obrázky, čekal je čertí kvíz a soutěž „mlsný čert“. Poté následovala výtvarná dílnička, kterou si pro ně připravila paní z firmy OPTYS. Děti si vyrobily čertíka z papírové ruličky a fixy na textil si vyzdobily tašku na nadílku. Domů si  tak odnesly dva hezké dárky. Na závěr čekalo na děti překvapení v podobě návštěvy čerta, Mikuláše a anděla. Děti je přivítaly veselými básničkami a říkadly. Za odměnu dostaly dárky a bohatou nadílku.

Hrátky s čertemHrátky s čertemHrátky s čertemHrátky s čertemHrátky s čertemHrátky s čertemHrátky s čertem

Školní rok  2022/2023 v družině 1

Školní rok 2022/2023 v družině

Děti po celý loňský školní rok bavili manželé Čermákovi a jejich tematické programy. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout, co všechno jsme společně prožili. celý text